Okiem farmaceutki, czyli szczere opisy leków.
Blog > Komentarze do wpisu

Tabletki na katar

Sudafed to tabletki na katar. Zawierają w składzie pseudoefedrynę. Jest to substancja zbliżona budową do amfetaminy.

Pseudoefedryna jest jednocześnie słabszą odmianą efedryny znanej z Tussipectu (który aktualnie jest lekiem na receptę). Zwęża naczynia krwionośne, przyspiesza akcję serca, rozszerza oskrzela. Działa też trochę pobudzająco, lecz nie w tak mocnym stopniu jak efedryna czy amfetamina. Jaki to ma związek z katarem?

Właśnie ze względu na kurczenie naczyń krwionośnych obwodowych, pseudoefedrynę stosuje się jako lekarstwo na  nieżyt nosa. Działa i to szybko – wypróbowałam. Broniłam się przed Sudafedem ze względu na działania niepożądane (wzrost ciśnienia, bezsenność), ale odetkał mi nos na kilka godzin. Nie mogą go jednak stosować ludzie z nadciśnieniem, jaskrą, nadczynnością tarczycy czy też leczący się niektórymi lekami przeciwdepresyjnymi.

Z tej samej półki leków są Cirrus, Ibuprom Zatoki oraz Acatar i Acatar Zatoki. Wszystkie w cenie około 10-12 zł. Cirrus oraz Acatar maja dodatkowo składniki przeciwalergiczne a Acatar Zatoki i Ibuprom Zatoki dodatek ibuprofenu o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Cirrus ma najwyższą dawkę pseudoefedryny. Producent zapewnia, że Cirrus działa nawet do 12 godzin. W przypadku alergicznego kataru lepiej wybrać leki ze składnikami przeciwbólowymi, a w przypadku bólu zatok te ze słowem „zatoki” w nazwie :)

sobota, 10 kwietnia 2010, farmaceutka.hela

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Ważne artykuły:


farmaceutka hela