Okiem farmaceutki, czyli szczere opisy leków.
Blog > Komentarze do wpisu

Apap czyli paracetamol

Apap wcale nie jest aż tak nieszkodliwy jak się niektórym wydaje. Rzeczywiście nie posiada podobnego wachlarza przeciwwskazań i działań niepożądanych jak Ibuprom, którego składnikiem jest ibuprofen, ale też nie jest zupełnie bezpieczny. Główne niebezpieczeństwo polega na toksycznym wpływie na wątrobę i możliwości bardzo szybkiego przedawkowania leku.

W Apapie i jemu podobnych preparatach znajduje się paracetamol. Jest to substancja, która działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, ale nie działa przeciwzapalnie jak ibuprofen, dlatego ibuprofen wydaje mi się lepszym środkiem. Paracetamol (w tym Apap) nie zmniejsza stanów zapalnych. Po wchłonięciu działa tylko w mózgu, ponieważ tam hamuje enzymy odpowiedzialne za tworzenie substancji powodujących ból i zwiększenie temperatury ciała. Zmniejsza ponadto wrażliwość receptorów odbierających ból, przez co mniej go odczuwamy.

Paracetamol można dostać w postaci tabletek, czopków, syropów, granulatów, tabletek rozpuszczalnych. Paracetamol zazwyczaj występuje w nich w dawce 500 mg jako jedyna substancja działająca w tabletce lub z dodatkami innych. W ciągu dnia nie można wziąć więcej niż 4 gramy, czyli 8 tabletek. Przekroczenie tej dawki może spowodować śpiączkę, martwicę wątroby i nawet śmierć. Odtrutką na zatrucie jest na przykład popularny lek wykrztuśny – acetylocysteina (ACC).

Paracetamol w popularnych środkach przeciwbólowych:

Paracetamol 500 mg bez dodatków:

Apap – tabletki
Paracetamol – tabletki (wiele firm produkuje pod tą samą nazwą - Herbapol, Aflofarm, Biofarm, Hasco-Lek)
Codipar – tabletki powlekane
Panadol – tabletki powlekane

Paracetamol z kofeiną:

Kofeina dodana do paracetamolu zwiększa jego moc przeciwbólową. Nie można jej stosować przy nadciśnieniu, dławicy piersiowej, zaburzeniach rytmu serca, nadczynności tarczycy, jaskrze, marskości wątroby, zespołach lekowych. Jest substancją dopingową.
Panadol Extra – 500 mg + 65 mg kofeiny
Apap Extra – 500 mg + 65 mg kofeiny

Paracetamol z kodeiną:

Kodeina ma dodatkowo działanie przeciwbólowe.
Antidol – 500 mg + 15 mg kodeiny
Solpadeine – 500 mg, 8 mg kodeiny, 30 mg kofeiny

Inne mieszanki:

Propyfenazon jest podobny w działaniu do paracetamolu, działa silniej przeciwbólowo i przeciwgorączkowo od niego.
Cefalgin – 250 mg paracetamolu, 150 mg propyfenazonu, 50 mg kofeiny
Saridon – 500 mg paracetamolu, 150 mg propyfenazonu, 50 mg kofeiny


Apap Noc – 500 mg paracetamolu + 25 mg difenhydramina. Difenhydramina to lek przeciwalergiczny, który wywołuje efekt senności oraz trochę uspokajający. Stąd „na noc” w nazwie środka. Poza tym wykazuje działanie przeciwwymiotne, rozkurczające, zmniejsza zdolności wydzielnicze gruczołów (na przykład zmniejsza się wydzielanie śliny – zasycha w ustach). Nie powinno się go brać razem z niektórymi lekami na układ nerwowy i przeciwdepresyjnym oraz gdy choruje się na padaczkę, jaskrę, nadczynność tarczycy, choroby układu krążenia i przerost prostaty.

Vegantalgin H – 500 mg paracetamolu + 10 mg hioscyny, która działa rozkurczowo. Dodana do preparatu w postaci soli, która w niewielkim stopniu wchłania się z przewodu pokarmowego, mimo to może powodować działania niepożądane (senność, zaburzenia akcji serca, potęgowanie działania innych leków na układ nerwowy). Nie można stosować, gdy przewód pokarmowy jest niedrożny.

Po godzinie od połknięcia tabletki lek działa w pełni, a efekt przeciwbólowy utrzymuje się mniej więcej 6-8 godzin. Ponieważ Paracetamol działa tylko w głowie, nie ma działań niepożądanych na inne organy, tak jak ibuprofen, o którym pisałam wcześniej (link).

Działania niepożądane paracetamolu to głównie sporadyczne reakcje alergiczne oraz zmiany w składzie i ilości krwinek. Jest on jednak metabolizowany przez wątrobę i to właśnie substancja, w którą się przekształca jest bardzo toksyczna na ten organ. Toksyczność i możliwość uszkodzenia wątroby wzrasta w połączeniu paracetamolu z alkoholem. Ciekawe jest, że u dzieci nie występuje ten toksyczny metabolit, poza tym stosuje się u nich tylko dwa rodzaje leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych: z paracetamolem lub ibuprofenem, który dodatkowo działa przeciwzapalnie.

Tabletki typu Apap i jego pochodne używa się na przykład: w bólach migrenowych, kości, stanach gorączkowych, gdy pacjent jest uczulony na polopirynę lub nie może stosować innych leków przeciwbólowych.

Nie można łykać tabletek z paracetamolem w następujących wypadkach:

- niewydolność wątroby
- nerek, żółtaczka
- nadwrażliwość
- choroba alkoholowa
- pierwszy trymestr ciąży

Paracetamol:

- może nasilać działanie innych leków
- powodować wzrost ich szkodliwości na wątrobę
- inne leki mogą zwiększać jego wchłanianie lub działanie, a także toksyczność na wątrobę (z dostępnych bez recepty są to preparaty dziurawca)

O innych tabletkach zawierających paracetamol będę jeszcze pisać przy preparatach na przeziębienie i grypę.

sobota, 08 maja 2010, farmaceutka.hela

TrackBack
TrackBack URL wpisu:




Ważne artykuły:


farmaceutka hela