Okiem farmaceutki, czyli szczere opisy leków.
Blog > Komentarze do wpisu

Aspargin – na co to działa?

Sam kwas asparaginowy, który występuje w Asparaginie w postaci dwóch soli, jest zwykłym a zarazem niezwykłym aminokwasem. Nie działa tylko na skurcze. Pośredniczy w procesach metabolicznych zachodzących w neuronach. Jest źródłem energii dla komórek mózgowych, a więc działa również pobudzająco na mózg. Niektórzy biorą go też na popularnego „kaca”.

aspargin

Poza tym łagodzi odczuwanie zmęczenia, poprawia sen, koncentrację i samopoczucie. Pobudza wydzielanie hormonu wzrostu, a także insuliny i glukagonu, które regulują metabolizm.

Aspargin to lek zawierający w składzie kwas asparaginowy w postaci soli magnezowej i potasowej (po 250 mg wodoroasparaginianu potasu i 250 mg wodoroasparaginianu magnezu). Sole te łagodzą niepokój, bezsenność, polepszają pamięć i uważność.

Ze względu na zawartość jonów magnezu i potasu często jest używany przy kuracji uzupełniającej te makroelementy oraz jako środek na skurcze i tiki nerwowe, ale Aspargin stosuje się nie tylko przy niedoborach jonów magnezu i potasu. Używany jest przy wyczerpaniu psychicznym i fizycznym, przemęczeniu, dlatego pomaga na tzw. „kacu”.

Ponadto używa się go w napięciu nerwowym i problemach z koncentracją, a także w zaburzeniach intelektualnych u dzieci i ludzi w podeszłym wieku. Jest też lekiem pomocnym przy niewydolności i nadpobudliwości serca.

Magnez i potas pełnią ważne funkcje w organizmie. Potas między innymi reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową, przewodnictwo nerwowe, pobudliwość mięśni. Obniża ciśnienie krwi oraz zwiększa dopływ tlenu do mózgu. Magnez również wpływa na pobudliwość tkanki nerwowej i kurczliwość mięśni, ale także na transport jonów sodu i potasu oraz przemiany węglowodanów. Jest składnikiem budulcowym kości i zębów. Przy odpowiedniej ilości magnezu zwiększa się wchłanianie wapnia, natomiast zbyt duża ilość wapnia obniża wchłanianie magnezu.

Nie powinno się łykać Asparginu w przypadku niewydolności nerek, męczliwości mięśni oraz leczeniu antybiotykami. Aspargin szybko się wchłania z przewodu pokarmowego. Bierze się go 1-3 razy dziennie po 1-2 tabletki.

Trudno właściwie dostrzec wady tego leku, ale nie wierzę, że ich nie ma. Jeśli ktoś jakieś dostrzega, niech podzieli spostrzeżeniami w komentarzu.

 

czwartek, 05 sierpnia 2010, farmaceutka.hela

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2010/08/05 21:19:49
A można go brać w ciąży? Czuję się mocno klapnięta i roztrzepana... (biorę multiwitaminy dla ciężarnych od tygodnia)
-
Gość: Katarzyna Przepiórka, *.internetdsl.tpnet.pl
2010/08/06 10:56:31
Olik - w ciąży najlepiej, aby wszystkie suplementy i ich dawkowanie również ustalał lekarz.

A co do "negatywów" asparginu - jak dla mnie jest to ryzyko przedawkowania potasu. Jakoś tak się przyjęło w narodzie, że skurcze mięśni to ZAWSZE niedobór magnezu i potasu. Tymczasem potas większość ludzi ma w normie - wyjątkiem są osoby przyjmujące niektóre leki moczopędne, po ostrych biegunkach lub wymiotach, albo nadużywające ziółek przeczyszczających typu senes. Pozostałym osobom bezkrtyczne łykanie potasu może zaszkodzić, bo bardzo trudno zauważyć pierwsze objary nadmiaru tego pierwiastka. (zwykle jest to męczliwość, czyli objaw pasujący do wielu przyczyn) a w dalszej kolejności może dojść nawet do zaburzeń rytmu serca! Dlatego zdecydowanie lepiej brać na skurcze sam magnez w jakimś dobrze przyswajalnym preparacie, to z reguły załatwia sprawę :) A po potas sięgać wtedy, kiedy badania wykażą jego niedobór.
Pozdrawiam słonecznie :)
-
2010/09/07 10:31:57
Zapraszam do zabawy i informuję o wyróżnieniu na blogu kobietawdomu.blox.pl/html :)
-
Gość: , *.internetdsl.tpnet.pl
2010/10/12 20:51:56
aspargin zażywam od pięciu lat,jedną tabletkę na kilka dni,czuję się bardzo dobrze,pozwala mi ćwiczyć i robić10km. marsze dziennie.
-
Gość: aga, *.elartnet.pl
2011/08/10 09:54:45
Jedyna jego wadą jest to że tabletka jest bardzo ostra!
Szukałam czegoś alternatywnego ale aspargin jest The Best!
-
2011/12/28 08:18:57
Witam ja biorę często Aspargin na kaca miałem parę razy niedobór potasu normalnie istny horror myślałem,że zawału dostane musieli mi podawać dożylnie teraz łykam aspargin , albo jak go nie mam kupuje sobie sok pomidorowy od tego czasu już nie mam z tym problemu mi tam lekarz powiedział ,że jak będzie go trochę za dużo to nic się nie stanie,ale jak ktoś się boi to lepiej niech sobie wypije litr soku pomidorowego lub zje trochę pomidorów i weźmie sobie jakiś Magnez do tego dobra jest muszynianka lub galicjanka ma sporo magnezu trochę sporo sodu ale na kaca pomaga :) dobra jest też coś słodkiego zjeść,ja dam rady jeść na kaca to pije herbatę z miodem :)
-
2013/06/03 07:48:07
Ten lek obniża ciśnienie i osłabia mięśnie. Ja mam bardzo niskie. Może ktoś wie co robić w takim przypadku? Nie pomaga wówczas najmocniejsza kawa. Mój lekaż przepisuje go za każdym razem.
-
2014/03/06 22:43:04
Co znaczy że "Nie działa tylko na skurcze"?
Czy to znaczy że nie działa na skurcze ale działa na wszystko inne opisane dalej
Czy znaczy działa na skurcze i na wszystko inne
-
2014/10/31 12:51:40
Bardzo fajny blog polecam
royalpoint.pl
-
farmaceutka.hela
2014/11/23 22:13:19
Witam, wprawdzie nie prowadzę tego bloga od bardzo dawna, i jego treści są troszkę już jak widzę naiwne i nie do końca dokładne, ale postanowiłam tu zaglądnąć i odpisać :) więc aspargin jest to lek dostępny bez recepty o określonym stężeniu dwóch soli, z przeliczeniem na jony magnezu i potasu. Wskazania są - w celu uzupełnienia tych jonów. Żeby samemu bezkarnie zażywać preparat, trzeba zbadać sobie te jony, na ile to możliwe (badanie poziomu magnezu jest mało wiarygodne), przynajmniej poziom potasu. I co jakiś czas kontrolować sobie wyniki, jeśli zauważy się jakieś inne niepokojące objawy u siebie. Baaardzo dużo osób, w tym starszych, zażywa te tabletki i ich do tej pory nie przedawkowało. Ja osobiście ich nie łykam, ponieważ jem mnóstwo pomidorów i bananów, a tam potasu pod dostatkiem. Dopełniam tylko magnez :) Przy braku tych jonów dochodzi często to objawów typu skurcze, tiki, stąd wskazania przy skurczach.
Dodatkowo aspargin wmzacnia organizm przy przemęczeniu, ze względu właśnie na swój skład. Działanie jego związane jest z tym, że jonów tych często brakuje po wysiłku, w stresie, kiedy są w większych ilościach zużywane. Jak ktoś w komentarzu wcześniej zauważył - również przy stosowaniu leków moczopędnych dochodzi do większego wydalania tych jonów z moczem. Czuje, że wypadałoby napisać osobną charakterystykę magnezu i potasu. Może kiedyś się za to wezmę.
Jeśli chodzi o przyjmowanie preparatu w ciąży - nie zalecam, tak jak i nie zalecam przyjmować czegokolwiek jeśli nie istnieje poważne wskazanie. Ciąża to stan szczególny i tu zalecam zdrową dietę taką na ile się maksymalnie może zdrowo poprowadzić.
Pozdrowienia :)
Ważne artykuły:


farmaceutka hela