Okiem farmaceutki, czyli szczere opisy leków.

Wpisy z tagiem: tabletki przeciwbólowe

wtorek, 04 maja 2010

Nie znoszę zakłamania w reklamach i otumaniania ludzi. Dopiero niedawno dotarła do mnie reklama Ibupromu Duo, mimo iż słyszałam o tym preparacie już wcześniej. Ibuprom Duo to nic innego jak inne wydanie Ibupromu Max, Ibalginu maxi czy Nurofenu Forte. Nie ma dodatkowego działania rozkurczającego, a tak próbuje się nas przekonać w reklamie. Nie ma żadnego drugiego (duo) składnika w tabletce, który miałby tak działać, a więc próbuje się nam sprzedać to samo pod inną nazwą.

Oto kłamliwa reklama:W Ibupromie Duo występuje taka sama substancja, jak w innych odpowiednikach, czyli ibuprofen. Jest to związek, który ma właściwości przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne (a nie rozkurczające). Szybko się wchłania, trochę w żołądku, więcej w jelitach. Działa po 1-2 godzinach, działanie utrzymuje się mniej więcej do 4 i pół godziny. Jest dostępny bez recepty w postaci tabletek lub kapsułek różnych firm.

Tak naprawdę preparaty z ibuprofenem są tylko trzy, tyle że pod różnymi nazwami:

1. Ibuprofen 200 mg

Ibuprom – tabletki powlekane, zawierają sacharozę
Ibuprom sprint caps – niebieskie kapsułki z sorbitolem zamiast cukru
Ibalgin – różowe tabletki
Ibum – zielone kapsułki
Nurofen – tabletki powlekane

2. Ibuprofen 200 mg plus dodatki

Ibuprom Zatoki – z pseudoefedryną (30 mg), tabletki zawierają sacharozę. O pseudoefedrynie pisałam tutaj
Acatar Zatoki – z pseudoefedryną (30 mg)
Modafen – z pseudoefedryną (30 mg)
Nurofen Antigrip – z pseudoefedryną (30 mg)
Nurofen Plus – z 12,8 mg soli kodeiny, która jest pochodną morfiny; preparat ma wzmocnione działanie, ponieważ w tej dawce kodeina działa przeciwbólowo (o wiele słabiej niż morfina); kodeiny nie można używać w ciąży, przy niewydolności oddechowej, poza tym wzmacnia działanie alkoholu na organizm oraz otępienny wpływ niektórych leków na układ nerwowy

3. Ibuprofen 400 mg

Ibuprom Max – drażetki, zawierają laktozę i sacharozę
Ibalgin Maxi – różowe tabletki
Nurofen Forte – tabletki powlekane
Nurofen Ultra Forte – kapsułki czerwone
Nurofen Forte Express – tabletki powlekane, podobno mają dwukrotnie szybciej działać, dzięki zastosowaniu nowej soli ibuprofenu
Nurofen Migrenol Forte – tabletki powlekane
nurofen ultra forte
Jest w czym wybierać. Jeśli chodzi o ceny, to w każdej aptece jest inaczej. Generalnie marka Nurofen jest troszkę droższa. Ibuprom trzyma raczej stałą, średnią cenę. Wszystkie tabletki są powlekane i łatwe do połknięcia. Kapsułki szybciej się uwalniają w przewodzie pokarmowym i raczej nie powinny stawać w gardle, ale lepiej dużo popić lub coś zjeść po przełknięciu.

Wszystkie preparaty z ibuprofenem stosuje się na różnego rodzaju bóle, od bólu głowy po choroby zwyrodnieniowe stawów oraz jako lek na gorączkę w trakcie przeziębienia czy innych infekcji. Ibuprofen wymieszany z pseudoefedryną można łykać przy katarze z zatkanym nosem, zapaleniu zatok i podobnych chorobach. Pseudoefedryny jednak nie wszyscy powinni używać (więcej o pseudoefedrynie).

Ibuprofen jest substancją o średnim działaniu przeciwbólowym. Dziennie stosuje się w ilości od 600 mg do 1200 mg, w kilku dawkach. Są to preparaty dla dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia. Dla młodszych dostępne są inne postacie (czopki, syropy), z których podaje się około 20-30 mg ibuprofenu na każdy kilogram masy ciała na dzień.

Przeciwwskazania i możliwe działania niepożądane:

Ibupromu i pochodnych leków nie można brać, gdy ktoś choruje na skazę krwotoczną, czynną chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, a także w trzecim trymestrze ciąży, u noworodków z wrodzonymi wadami serca, w martwiczym zapaleniu jelit, infekcjach zagrażających życiu. Za zgodą i pod kontrolą lekarza w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, astmie oskrzelowej, niewydolności serca, nerek, wątroby.

Ibuprofen może powodować alergię. Nie powinno się go łykać z innymi lekami przeciwbólowymi, ponieważ zwiększa się ich działanie niepożądane i ryzyko alergii. Ibuprofen osłabia działanie ochronne polopiryny nasercowej – to informacja dla tych, którzy stosują na przykład Acard, Polocard. Czytałam kiedyś w gazetce farmaceutycznej, że po połaczeniu ibuprofenu z polopiryną (aspiryną), występowały zaburzenia rytmu serca. Można natomiast łączyć na przykład Ibuprom (czyli ibuprofen) z Apapem (czyli paracetamolem).

Działanie niepożądane, które właściwe posiada każdy lek, ale nie u każdego występują, to głownie różne zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, reakcje alergiczne, ból głowy, osłabienie czynności wątroby czy nerek. Występują one rzadko, a wpływ na przewód pokarmowy nie jest tak silny jak w przypadku polopiryny, która zakazana jest przy chorobie wrzodowej. Ibuprofen może jednak wywołać u wrażliwych ludzi początki tej choroby.

Ważne artykuły:


farmaceutka hela